środa, 15 sierpnia 2018

Historia pewnej dziewczyny - Sara Zarr

Przeszłość może okazać się Twoim największym wrogiem.

Pacifica w stanie Kalifornia. Na restauracyjnym parkingu ojciec nakrywa swoją trzynastoletnią córkę i jej starszego chłopaka w jednoznacznej sytuacji. Nie potrzeba wiele czasu, by o tym wydarzeniu dowiedziała się cała okolica. Dziewczynie szybko przypięto łatkę, której nie może się pozbyć mimo upływu kolejnych lat, a od nieprzychylnych spojrzeń nie jest wolna nawet we własnym domu. Czeka ją trudna walka o zmianę osądu na jej temat i szansę na wyrwanie się z upokarzającej roli miejscowej puszczalskiej.


Powieść nominowana do Nagrody Lincolna, znalazła się też wśród finalistów National Book Award.


Co można znaleźć w tej książce?
"Historia pewnej dziewczyny" jest historią nietypową, bowiem opowiada o traumie, jaką przeżywa rodzina 13-letniej dziewczynki, po tym, jak jej ojciec zastaje ją w samochodzie na parkingu w niedwuznacznej sytuacji ze starszym chłopakiem. Książka jest o tyle fajna, że przedstawia w ciekawy sposób relację ojciec-córka, traktuje o podwójnych strandardach (o czym rozwinę się w dalszej części recenznji) oraz ukazuje konsekwencje nie do końca przemyślanych wyborów.

 Odbudowa swojego życia
Mniej więcej tymi słowami można opisać całą tę książkę. Deanna, główna bohaterka, 3 lata po opisanych wydarzeniach nadal ponosi konsekwencje swoich działań na każdej możliwej płaszczyźnie. Najbardziej jednak boli ją fakt, że ojciec, z którym niegdyś miała cudowną relację, teraz przypiął jej łatkę i odzywa się do niej tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Uważam, że autorka bardzo zgrabnie pokazuje, że brak komunikacji między bliskimi skutkuje całkowitą utratą więzi. To prawda, że Deanna podjęła szereg złych decyzji, jednak rodzic powinien kochać swoje dziecko bezwarunkowo i być w stanie spojrzeć na pewne rzeczy z dystansem. 
Najbardziej spodobał  mi się przekaz całej książki. Deanna przez pryzmat wielu wydarzeń zrozumiała, że tylko prawda może ją wyzwolić i że jeśli nikt nie chce o nią walczyć, to ona musi zawalczyć o siebie. Powoli zaczęła odbudowywać swoje życie, mimo wszystkich niepowodzeń i problemów, które nawarstwiały się z momentu na moment.

Podwójne standardy
Podwójne standardy są zjawiskiem, które można dostrzec na co dzień, w najróżniejszych sytuacjach. Jest ono tak częste, że w wielu przypadkach całkowicie się do niego przyzwyczailiśmy, przestając zwracać na nie większą uwagę. Jest to jeden z wielu poważnych problemów naszego świata, z którym nie wiem, czy kiedykolwiek damy sobie radę. Otóż Deanna, po tym jak cała sytuacja wyszła na jaw, a oczywiście informacja obiegła całe miasto, nawet trzy lata później wciąż była nazywana dziwką, zdzirą i każdą możliwą inną obelgą tego typu. Chłopcy z jej szkoły pozwalali sobie zdecydowanie na zbyt wiele w stosunku do dziewczyny, ponieważ Deanna miała, uwaga!, jednego partnera seksualnego w całym swoim życiu, co prawda w młodym wieku. Przez to uzyskała łatkę łatwej dziwki, która nie zasługuje na szacunek. W tym samym momencie chłopak, z którym ją przyłapano i który rozpowiedział, co takiego z nią robił, nie poniósł żadnych konsekwencji w związku z tym; co więcej, był podziwiany z ilość dziewczyn, które zaliczył i przyklaskiwano mu z tego powodu. Nie jest to normalne zjawisko i nigdy nie będzie dla mnie zrozumiałe, dlaczego te same rzeczy robione przez dwójkę osób są w stosunku do każdej z nich całkowicie inaczej odbierane. Nie wspominając już o tym, że samo wchodzenie komuś do łóżka i nazywanie tej osoby dziwką jest niesamowicie żałosne. Moim zdaniem Sara Zarr świetnie i adekwatnie do rzeczywistości przedstawiła tę kwestię.
 
Wątki poboczne
 W książce można znaleźć również wątek młodocianych rodziców i ich przypadkowej ciąży, który całkiem dobrze pokazuje problemy w takiej sytuacji i walkę o dobre życie dla swojego dziecka. Mimo tak ciężkiej tematyki, jaką podjęła autorka, książkę wciąż czyta się lekko i przyjemnie, a momentami można się zaśmiać.

Zakończenie
Książka ma w pewien sposób alternatywne zakończenie. Widzimy, jak postać dochodzi ze sobą do ładu i składu, w jej mniemaniu rozumie jak znalazła się w danym miejscu w swoim życiu i co musi zrobić, żeby to naprawić, ale tak naprawdę nie dostajemy jednoznacznej odpowiedzi, jak to wygląda dalej.
Za możliwość przeczytania bardzo dziękuję:
https://www.gwfoksal.pl/

16 komentarzy:

 1. Jeśli będę miała możliwość lektury tej książki, na pewno z niej skorzystam, aczkolwiek alternatywne zakończenietrochę mnie zniechęca. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma się czym zniechęcać, mi ono nie przeszkadzało aż tak bardzo :)

   Usuń
 2. Tytuł warty uwagi, czytałam i polecam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Myśle, ze porusza dość wazny temat, a wartościowe książki zawsze warto czytać. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam i bardzo mi się podobała.Autorka pokazała bardzo ładnie problemy nastolatki, która chciała być lepszą wersją siebie.
  potegaksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiłaś mnie! Zwykle takie książki nie przyciągają mojej uwagi, z racji na mój wiek i umiarkowane zainteresowanie nastoletnie problemami naszego świata, ale jednak Twoja recenzja sprawia, że naprawdę mam na tę książkę ochotę. Przeczytam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Pomimo, że słyszałam różne opinie i są one dość skrajne, mam ogromną ochotę na tę książkę, a ta recenzja jeszcze bardziej mnie w tym utwierdziła. Zakupiłam ebook i wkrótce będę czytać:)
  Pozdrawiam, Justyna z http://livingbooksx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Porusza bardzo ważne tematy, chętnie po nią sięgnę ;)
  Pozdrawiam!
  znalezionewsrodwielu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Kurczę zapowiada się bardzo ciekawie. Wcześniej nie zwracałam uwagi na tę pozycję, ale chyba muszę się gdzieś za nią rozejrzeć, bo zaintrygowałaś mnie. ;) Chętnie przeczytam, lubię tego typu historie. :)
  Pozdrawiam!
  https://recenzjeklaudii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka i treść są mega intrygujące :D
  Super blog, dodaję.
  ~Pola
  www.czytamytu.blogspot.com
  Zapraszam do sebie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapowiada się ciekawie :)
  Zaczytane.dziewczyny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. You’re so interesting! I don’t believe I’ve truly read something like this before. So great to find someone with genuine thoughts on this issue. Really.. many thanks for starting this up. This website is something that’s needed on the internet, someone with some originality!

  CBSE Schools In Chittoor
  CBSE Schools In Cuddapah
  CBSE Schools In East Godavari
  CBSE Schools In Guntur
  CBSE Schools In Kakinada
  CBSE Schools In Krishna
  CBSE Schools In Kurnool
  CBSE Schools In Nellore
  CBSE Schools In Prakasam
  CBSE Schools In Rajahmundry

  OdpowiedzUsuń

© Szablon wykonała Ronnie ™ | RONNIE creators