poniedziałek, 3 kwietnia 2017

[PRZEDPREMIEROWO] W kręgu księżniczki - Jean Sasson

Prawdziwa opowieść Sułtany - saudyjskiej księżniczki, która odważyła się wyłamać drzwi złotej klatki. Sułtana urodziła się jako bajecznie bogata księżniczka w świecie, w którym kobiety nie mają prawa głosu. Choć sama została wydana za mąż za dobrego mężczyznę, to wciąż była świadkiem okrucieństw, jakie spotykały inne kobiety. Z każdym dniem rósł w niej gniew i sprzeciw wobec świata, w którym mężowie rządzą, a żony cierpią. Czy księżniczka odkryła w sobie siłę, by go zmienić?

Coś czuję, że ta recenzja będzie trochę inna od reszty. Zazwyczaj przedstawiam i oceniam tutaj książki, które są całkowitą fikcją literacką, popisem wyobraźni autora. Wtedy mam prawo przyczepić się do wykreowanych postaci, świata przedstawionego, niepędzącej akcji, natomiast w tym przypadku nie mam prawa wypowiadać się na te tematy, ponieważ W kręgu księżniczki dotyczy prawdziwych wydarzeń, prawdziwych ludzi, prawdziwego świata. Naszego świata. Po lekturze zadałam sobie jedno podstawowe pytanie - co tak naprawdę o nim wiemy? Znamy oczywiście suche fakty - wiemy, że gdzieś tam, w odległych zakątkach, nieraz źle się dzieje. Wiemy, że nasza płeć jest znieważana. Wiemy, że są miejsca, gdzie kobiety nie mają nic do powiedzenia, są maltretowane, nie liczą się. Ale czy naprawdę zdajemy sobie z tego sprawę? Czasem możemy o czymś wiedzieć, ale nie dociera to do nas na poważnie. Po przeczytaniu tej książki mamy bardzo dokładny obraz jawnej dyskryminacji, cierpień kobiet oraz błędnej interpretacji religii. Przecież religia nie namawia do krzywdzenia innych, nie propaguje aktów przemocy, nie zezwala na gwałty na kobietach lub w ogóle jakiekolwiek gwałty. W żadnej świętej księdze nie ma zapisu, że kobiety są gorsze, że nie zasługują na szacunek. Skąd więc wzięły się tak różne i szkodliwe interpretacje?
Jeśli kobieta dla pieniędzy wychodzi za mąż za goryla, musi liczyć się z tym, że kiedy pieniądze się skończą, zostanie jej tylko goryl.
Pomyślmy przez chwilę. My, Europejki, możemy brać udział w wyborach, prowadzić samochód i zarabiać niemal tyle, ile zarabiają mężczyźni. Teraz czas, by sobie uświadomić, że kobietom mieszkającym w Arabii Saudyjskiej nawet się nie śnią takie przywileje. Dla nich największe szczęście jest wtedy, gdy rodzice wydadzą je za mąż za faceta, który nie jest starszy o 30 lat i nie traktuje ich jako obiektów seksualnych, co zdarza się rzadko. Narratorką całej powieści jest Sułtana - księżniczka, która miała mnóstwo szczęścia w życiu. Urodziła się w bajecznie bogatej rodzinie, wyszła za męża, który ją szanuje i kocha oraz urodziła dzieciaki, które również mają okazję do normalnego życia. Mogłoby się zdawać, że jej życie jest idealne, jednak nie ma nic bardziej mylnego. Sułtana, w przeciwieństwie do innych kobiet, nigdy nie potrafiła pogodzić się z losem dziewcząt w swoim kraju. Zawsze starała się jakoś pomagać, gdy tylko miała taką sposobność. Nie zawsze było to jednak możliwe. Żeby daleko nie szukać - jej znienawidzony brat jest okrutnym tyranem. Ma kilka żon, a swoją córkę siłą wydał za swojego przyjaciela, który jest znany Sułtanie głównie z tego, iż zgwałcił ośmioletnią dziewczynkę. Oczywiście nie poniósł za to żadnych konsekwencji. 

Jednym z największych absurdów ich "prawa" jest to, iż kobieta jest uznawana za istotę nieczystą, to znaczy: mężczyzna, który nie jest jej rodziną lub mężem, po dotknięciu jej ma zamknięte bramy do raju. Poważnie. Wierzy się tam, że w niebie nie znajdzie się nikt, kto miał kontakt z "istotą nieczystą". Jak więc leczy się tam kobiety? Właśnie, dobre pytanie. Nie leczy się.
Arabowie albo czołgają się u twych stóp, albo skaczą ci do gardła.
Jeżeli szukacie książki pełnej akcji, rozlewu krwi, flaków i mnóstwa świetnie wykreowanych bohaterów, to nie jest twór dla was. W kręgu księżniczki jest powieścią, która skupia się przede wszystkim na trudnym życiu kobiet, które bezustannie zmagają się z licznymi gwałtami i cierpieniami, są w hierarchii niżej niż zwierzęta. Sułtana jest niesamowitą kobietą, walczy o bezpieczeństwo innych i sprzeciwia się systemowi. Czasem jednak czułam irytację, ponieważ mimo tego, że ma ponad 40 lat, nieraz zachowuje się jak dziecko. Jest impulsywna i nie myśli nad tym, co robi. Wszystkie te cechy składają się jednak na świetny charakter - była jedną z niewielu osób, które nie zamierzały godzić się na to, co gotuje im los i była gotowa iść pod prąd mimo wszystkich przeszkód.

Serdecznie polecam wam tę książkę. Jest niesamowita, napisana przystępnym językiem, uświadamiająca nam okrucieństwo otaczającego nas świata. Pokazuje, co człowiek potrafi wyrządzić drugiemu człowiekowi bez mrugnięcia okiem. Doceniajcie to, co macie. Rozglądajcie się. Dostrzegajcie. Myślcie trochę więcej niż inni. Może to wystarczy, aby ten świat stał się choć troszkę lepszym miejscem.


Ilość stron: 320
Ocena: 8/10
Za możliwość przeczytania bardzo serdecznie dziękuję:
http://www.znak.com.pl/wydawnictwo-Znak-Literanova

17 komentarzy:

 1. Książka wygląda na brutalną ale dającą dużo do myślenia. Na pewno po nią sięgnę bo to nie bęzie stracony czas

  Pozdrawiam
  toreador-nottoread.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak daje do myślenia to naprawdę dobra lektura! :) Wydaje mi się, że gdzieś już o niej słyszałam, ale do końca nie potrafię sobie przypomnieć gdzie... XD

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♥
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że to ciężka i poważna książka, nie dziwię się więc, że twoja recenzja była troszkę inna, skoro historia jest autentyczna. Chętnie bym się za nią wzięła. Lubię postacie silnych kobiet!
  #SadisticWriter

  OdpowiedzUsuń
 4. Coś czuję, że bez zapasu chusteczek lepiej się za tą książkę nie zabierać. Lubię powieści, dzięki którym mogę uświadomić sobie coś ważnego, otworzyć oczy na coś, czego nie doświadczamy na co dzień... Myślę, że ta książka do takich należy, więc będę ją miała na uwadze. Pozdrawiam :)
  http://tworze-czytam-fotografuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najlepiej zaopatrzyć się w całe duże pudełko :)

   Usuń
 5. Nie Nie Nie! Książka zdecydowanie nie dla mnie! Nawet nie wiem co ma pisać :P Po prostu nie moje klimaty! Mam wrażenie, że bym się zanudziła :/ nie wiem czemu, po prostu mam jakieś takie przypuszczenia XD Nie poczułam między nami tej chemii, nigdy nie przepadała i raczej przepadać za książkami tego typu nie będę :P
  Buziaki :*
  pomiedzy-wersami.blogspot.com
  (u mnie trwają aktualnie dwa konkursy w których wygrać można świetne nagrody, dlatego zapraszam :))

  OdpowiedzUsuń
 6. Niesamowicie się cieszę, mogąc przeczytać u Ciebie tak roztropną recenzję. O Bliskim Wschodzie mogę rozmawiać godzinami... Sułtanę znam z książki "Łzy księżniczki" i choć sama pozycja nie była wolna od usterek, to wspaniale odmalowuje realia życia w Arabii Saudyjskiej. Tak, niestety nie znamy świata, w którym żyjemy. Zasmucajaca to prawda, podobnie, jak fakt, że Sułtana ma jeszcze przywilej majątku. A co z tymi, które skazane są na życie w nędzy, potęgującej jeszcze egzystancjalny wymiar ich cierpienia.

  Praca pozwala mi na korespondencję z dziewczynami z tamtych rejonów. Nie jest to może jakaś natężona korespondencja, ale z niektórych wiadomości przebija niesamowita ciekawość świata. Bliski Wschód jest nęcący i przerażający zarazem.

  Po tę książkę też chętnie sięgnę, pewna, że rozwinie losy Sułtany.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ci zazdroszczę, że masz taką możliwość i możesz się rozwijać oraz dowiadywać nowych rzeczy.

   Usuń
 7. W lato czytałam bardzo dużo literatury na ten temat..Muszę przyznać,że w niektórych momentach nie mogłam wierzyć w to,co ma miejsce w innych zakątkach świata..Miłego wieczoru :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, czasem aż ciężko to sobie wyobrazić...

   Usuń
 8. Bardzo lubię tego typu historię, takie, które są prawdziwe i mogą wnieść coś do naszego życia. Zapisuje sobie ten tytuł, bo bardzo chce ją przeczytać :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie~ Nataliaaa
  http://happy1forever.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

© Szablon wykonała Ronnie ™ | RONNIE creators